Hrad Muráň

Autor: Alžbeta Szomolaiová | 11.2.2021 o 15:25 | (upravené 11.2.2021 o 15:46) Karma článku: 5,05 | Prečítané:  768x

December sa niesol v duchu hradov. Najskôr sme sa po Vianociach vybrali na Turniansky hrad a ako ďalší na nás čakal hrad Muráň.

Hrad Muráň nájdete nad obcou Muráň, v Muránskej planine. Zaparkujeme v centre obce na bezplatnom parkovisku, obúvame si turistické topánky a prechádzame cez drevenú bránu, ktorou vedie náučný chodník k Muránskemu hradu. Vedie nás ňou modrá turistická značka.

Ak čakáte rovinku, čakáte zbytočne. Musíme si vyšľapať 555m a veru nie nadarmo patrí tento hrad medzi tri najvyššie položené na Slovensku. Napriek stúpaniu na nás čaká krásna ako keby jesenná príroda a nádherné výhľady.

 

Po ceste si v rámci oddychu čítame informačné tabule, ktoré nájdete po celej trase náučného chodníka. Za zastávku určite stojí aj studnička. Na svoje si prídu aj Geocacheri - malý spoiler.

Tesne pod hradom sa mení modré značenie na červené. Po cieľ nám zostáva už len 15 minút - aspoň podľa tabule. Posledných "pár" schodov, ktoré vás privedú až k hradnej bráne mi bol čert dlžen. Lýtka pália, a asi ani ten zemiakový šalát večer predtým nebol dobrý nápad :-)

Sme na hrade vo výške 935 m.n.m a dokonca aj sniežik sa kde - tu objavuje. Muránsky hrad pochádza ešte z 13. storočia, a napriek tomu, že v minulosti viackrát vyhorel má celkom zachovalý areál aj vstupnú bránu a vežu.

Máme opäť šťastie na počasie - je krásne jasno a v diaľke máme možnosť zazrieť aj zasneženú Kráľovu Hoľu.

Spod hradu vedie viacero turistických chodníkov napríklad na Červenú skalu alebo Javorinku. Keďže sa pomaly stmieva, rozhodneme sa spraviť si ešte posledné fotky a ideme sa vybrať na cestu späť.

Dostať sa sem hore nám zabralo cca 2 hodinky v ozaj pomalom, pohodovom tempe aj s prestávkami na fotenie. Dole je to cca hodinka. Túra nie je veľmi náročná, ale nie je to nič pre lenivcov :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?